Podnikání

Čištění vzduchotechniky zabrání požáru a šíření plísní

Čistit vzduchotechniku má význam zejména ze dvou důvodů, z nichž ani jeden nelze považovat za podřadný. Představte si, že by vám někdo nasadil před obličej plesnivý hadřík a nutil by vás jej neustále očichávat a vdechovat vzduch z jeho blízkosti. To byste zřejmě okamžitě zareagovali a nic takového byste nedopustili. Jenže v některých systémech vzduchotechniky lidé podobný vzduch vdechují zcela dobrovolně, pokud ji nepodrobují pravidelným revizím a čištění.

klimatizace v domě

Proces kontroly a čištění vzduchotechniky dokáže odhalit zárodky plísní a včas je eliminovat a tím pádem vás uchrání před negativními zdravotními dopady pobytu v klimatizovaném prostředí. Klimatizace je pro plísně učiněný ráj, pokud ji ponecháte žít vlastním životem, je tu teplo a vlhko a to jim nesmírně vyhovuje. Všimněte si, že vám občas zplesniví některé potraviny v chladničce, kde je vlhko, ale výrazně nižší teplota, a uvnitř vzduchotechniky je teplota mnohem vyšší, takže se tu plísně mohou množit mnohem rychleji. Pro člověka jsou nebezpečné zejména jejich spory, které se do místnosti rozšíří rozvířením vzduchu uvnitř potrubí, což je právě situace, kdy klimatizaci uvádíte do provozu.

klimatizační jednotky

Požár

Někteří lidé nemají vůbec tušení, že klimatizace může způsobit nebezpečný požár a v některých závažných případech znečištění potrubí i výbuch. Může se to přihodit i vám, pokud bydlíte např. v panelovém domě a využíváte vzduchotechniku napojenou do společné stoupačky. Požár nebo výbuch mohou způsobit nahromaděné chuchvalce prachu, smíchané s mastnotou, která se tu objevuje zejména z přípravy pokrmů a odsávání digestoří. Nejhorší na tom je fakt, že zanedbaná vzduchotechnika je něco jako časovaná bomba, u které nevíte, kdy exploduje. Může vás to překvapit zcela nenadále a váš byt je v mžiku v plamenech, proto se vyplatí čištění vzduchotechniky nepodceňovat.