Lifestyle

Byli jste nemocní? I když je vám lépe, nejste úplně fit, proto nespěchejte!

Sužuje vás nemoc? Už se nemůžete dočkat toho, až vám bude lépe? Jenže, kdy po nemoci můžete jet zase na plno a fungovat? Kdy budete opravdu zdraví? 

Byli jste nemocní? I když je vám lépe, nejste úplně fit, proto nespěchejte! 

Nemoc, viróza, angína a dnes i covid. Je úplně jedno, zda jste měli jen několikadenní teploty, kašel nebo jste prošli horší virovou či bakteriální nákazou. Každá nemoc, každá i ta menší viróza, tělo zkrátka oslabí. Mnohdy si ale neuvědomujeme, jak moc. Jakmile totiž horečky klesnou a nám se konečně uleví, chceme se vrátit do práce a do normálního života. Někdy musíme třeba kvůli dětem a domácnosti, zase brzo naplno fungovat, jindy se ale vracíme zpět do normálního života zejména kvůli práci, protože nechceme nebo nemůžeme přicházet o peníze. Je to i váš případ? Také pookřejete rychle a zase se snažíte pracovat a dělat všechno jako dřív, i když jste ještě před pár hodinami leželi v posteli? Proč je to špatně? 

žena v roušce

Všechno uspěchat nejde

Ne všechno lze uspěchat, a pokud jde o naše zdraví, rozhodně si nemůžeme zahrávat. Nikdy nevíte, zda se nemoc nevrátí nebo se neusadí na některý z důležitých orgánů. Ani braní antibiotik a chození do práce není úplně v pořádku a lidé si často myslí, že když budou brát léky, uzdraví se klidně i v práci během několikahodinových směn. To ale není pravda, tělo si pamatuje a nezapomíná. Jestliže neležíme, neléčíme se a nesnažíme se skutečně poctivě nemoc vyležet, tělo se ozve. A i když už můžeme z postele vstát, je třeba se chovat obezřetně. 

Jsou věci, které se prostě nedají uspěchat, nemoc nikdy nelze uspěchat. Zázračné uzdravení? Ne, tělo potřebuje čas, imunitní systém se musí dát dohromady, jinak hrozí, že onemocníme brzy znovu a možná to pak může být ještě mnohem horší.

nemocný muž

Jak se po nemoci chovat? 

A co tedy dělat a nedělat? Člověk by měl dbát na pokyny lékaře, pokud u něj byl. Nemoc je třeba vyležet řádně a to po dobu několika dní, i když už je nám později lépe, je nutné se vyhýbat například fyzickým aktivitám. Ani čas strávený v kolektivu se spoustou dalších lidí není ideální. Příklad si můžeme vzít u dětí. I ty po nemoci nepouštíme cvičit nebo se snažíme, aby nebyly tolik v kolektivu, jakmile totiž není imunita opět posílená, člověk, který prodělal nemoc, ji může chytnout brzy znovu. 

Měli bychom se mít rádi, a proto se o sebe musíme náležitě starat. Tělo nezvládne všechno, jak si mnohdy myslíme.