Lidé se často dělí do dvou kategorií. Ti, kteří si půjčují, a ti, kdo se raději omezí, a na ašetří si. Kdo má ale pravdu, a jak to vlastně funguje?
Půjčka, nebo odložení nákupu?
Zda je lepší vzít si půjčku, nebo nákup zkrátka odložit, není vždy úplně jasné. Pokud si totiž na danou věc budete šetřit, chvíli potrvá, než (pokud vůbec) ji získáte. Nemusíte však platit nic navíc, jelikož nakupujete za hotové. V případě půjčky pak máte objekt svého zájmu velmi rychle, avšak s tím, že se vám každý měsíc z účtu strhne určitá částka. Půjčku také musíte vyřizovat, proto se zdá šetření snazší, spousta lidí šetřit neumí, a tak se jim vyplatí peníze si půjčit.
Výhody a nevýhody půjčky
Když si to jednoduše shrneme a podtrhneme, půjčka je řešením okamžitého zaplacení pohledávky. Jaké má ale výhody, či nevýhody?
+ Nemusíte čekat, než se vám podaří ušetřit dostatečné množství peněz.
+ V případě koupi nemovitosti je to jedno z mála možných řešení, protože než byste našetřili, bude vámi zvolená nemovitost nejspíš prodaná, a už se k ní nedostanete, nebo pak těžko najdete na trhu jinou možnost.
+ Jelikož každý měsíc splácíte danou částku, nemusíte si odkládat, a máte o starost méně.
– Nevýhodou jsou pak poplatky a úroky https://nebankovni-hypoteky-cz.cz/aktuality/uroky/, které zaplatíte navíc. Je však nutno podotknout, že hodnota peněz klesá, a tak ani úspory nemají takovou cenu, jakou měli v době, kdy jste spořit začali.
– Vyřizování vyšších půjček bývá často náročné, a trvá dlouho, alespoň co se bankovního sektoru týče. V nebankovním sektoru pak snadno seženete hypotéku s úroky podobnými těm bankovním, ale rychle.
Výhody a nevýhody úspor
+ Výhodou úspor je, že nezaplatíte nic navíc, a nemusíte se trápit s měsíčními splátkami.
+ Jakmile věc koupíte, je vaše, a bez dluhu.
– Nevýhodou je, že hodnota peněz klesá, a tak se úspory nezvyšují tak, jak byste si možná přáli.
– Je jen otázkou, kdy a zda vůbec našetříte dostatečné množství peněz.