Nezařazené

Dřevěné stavby


Velmi častá varianta

Stavět můžeme z různých materiálů, přičemž vždy je potřeba vybírat podle toho, co stavíme, kde a na kolik peněz to ve finále přijde. Klasikou jsou zděné stavby, což je případ třeba rodinných domů. Stavební materiály se však změnili, protože dříve se využívalo pálených cihel, ovšem dnes už používáme spíše tvárnice.

dřevěná chata

Výhoda spočívá v tom, že budova díky nim vyroste o dost rychleji a je to jednodušší. Samozřejmě navrch by neměla chybět dobrá izolace. Potom však máme prostory, které nejsou k bydlení a zde nám může stačit dřevěná konstrukce. Stavba je u ní ještě o dost snadnější, akorát věc, kterou nesmíme podcenit jsou kvalitní betonové základy, aby se třeba nevyvracela k jedné straně. Co se týče dřeva, tak se nevyhneme nátěru proti škůdcům a vrchní lazuře, která bude chránit i proti sluníčku. Nátěr nám však nevydrží věčně, a proto za pár let bude potřeba broušení a natírání zase hezky znovu, abychom dosáhli dlouhé životnosti dřeva.

Spojování dřeva

Když si budeme chtít postavit nějaký vlastní přístřešek, aby nám hezky seděl k domu a vlezlo se do něj třeba auto a ještě něco, tak bychom měli začít s výkresem. Ten u takové jednoduší stavby nemusí být v nějakém moderním programu, protože si vystačíme s tužkou a papírem. Musí zvolit dostatečně tlusté hranoly v dostatečně hustých rozestupech a vhodném typu konstrukce. U střechy nezapomeňte na dostatečný skon. Jakmile máme tento výkres, tak je na čase spočítat kolik jakého materiálu bude potřeba a nakoupit ho.

dřevěné hranoly

Mezi něj musíme zařadit i ten spojovací. Můžeme jít do prvního železářství a koupit obyčejný vrut do dřeva s křížovou hlavou, ale je tu i jiná možnost. Lepších výsledků však dosáhneme s konstrukčními vruty, které využívají torxů, takže je zde zajištěn mnohem lepší přenos kroutícího momentu z bitu vrtačky. Nechybí ani dobrá povrchová ochrana a pevnost, takže je to ideální spojovací materiál pro dřevostavby všeho druhu.